تبلیغات
انشای نماز - نمازهایى كه باید به ترتیب خوانده شوند
موضوعاتی در پیرامون نماز

 

(مسأله 780) باید نماز عصر را بعد از نماز ظهر و نماز عشا را بعد از نماز مغرب بخوانند; و اگر عمداً نماز عصر را پیش از نماز ظهر، و نماز عشا را پیش از نماز مغرب بخوانند، باطل است.

(مسأله 781) اگر به نیّت نماز ظهر مشغول نماز شود و در بین نماز به خاطر آورد كه نماز ظهر را خوانده است، نمىتواند نیّت را به نماز عصر برگرداند بلكه باید آن نماز را رها كند و نماز عصر را بخواند. حكم نماز مغرب و عشا نیز به همین ترتیب است.

(مسأله 782) اگر در بین نماز عصر یقین كند كه نماز ظهر را نخوانده است و نیّت را به نماز ظهر برگرداند و بعد به خاطر آورد كه نماز ظهر را خوانده بوده، اگر تنها نیّت نماز ظهر را كرده و هیچ عملى انجام نداده باشد، باید نیّت را به نماز عصر برگرداند و بقیه نماز را به نیّت نماز عصر بخواند و نمازش صحیح است; و اگر به نیّت نماز ظهر عملى را انجام داده باشد ولى، وارد ركن نشده باشد، باید نیّت را به نماز عصر برگرداند و نماز را تمام كرده و احتیاطاً پس از آن نماز عصر را اعاده كند. و اگر داخل ركن شده باشد نمازش باطل است و باید نماز عصر را بخواند.

(مسأله 783) اگر در بین نماز عصر شك كند كه نماز ظهر را خوانده یا نه، باید نیّت را به نماز ظهر برگرداند ولى، اگر وقت به قدرى كم باشد كه بعد از تمام شدن نماز، مغرب شود، باید به نیّت نماز عصر، نماز را تمام كند و نماز ظهر او قضا ندارد.

(مسأله 784) اگر در نماز عشا پیش از ركوع ركعت چهارم شك كند كه نماز مغرب را خوانده یا نه، چنانچه وقت به قدرى كم باشد كه بعد از تمام شدن نماز، نیمه شب شود، باید به نیّت عشا نماز را تمام كند و اگر بیشتر وقت داشته باشد، باید نیّت را به نماز مغرب برگرداند و نماز را در سه ركعت تمام كند و بعد نماز عشا را بخواند.

(مسأله 785) اگر در نماز عشا بعد از رسیدن به ركوع ركعت چهارم شك كند كه نماز مغرب را خوانده یا نه، باید نماز را تمام كند و بعد نماز مغرب را بخواند و پس از آن نماز عشا را احتیاطاً اعاده كند ولى، اگر این شك در وقت مخصوص نماز عشا باشد، خواندن نماز مغرب لازم نیست.

(مسأله 786) اگر انسان نمازى را كه خوانده احتیاطاً دوباره بخواند و در بین نماز بهخاطر آورد كه نمازى را كه باید پیش از آن بخواند نخوانده است، نمىتواند نیّت را به آن نماز برگرداند، مثلاً اگر هنگامى كه نماز عصر را احتیاطاً مىخواند به خاطر آورد كه نماز ظهر را نخوانده است، نمىتواند نیّت را به نماز ظهر برگرداند.

(مسأله 787) برگرداندن نیّت از نماز قضا به نماز ادا و از نماز مستحب به نماز واجب جایز نیست.

(مسأله 788) اگر وقت نماز ادا وسعت داشته باشد، مىتواند در بین نماز نیّت را به نماز قضا برگرداند ولى، باید برگرداندن نیّت به نماز قضا ممكن باشد، مثلاً اگر مشغول نماز ظهر است، در صورتى مىتواند نیّت را به قضاى صبح برگرداند كه داخل ركعت سوم نشده باشد.نگارش در تاریخ سه شنبه 25 آبان 1389 توسط امیر رضا قبادی | نظرات ()
درباره وبلاگ

موضوعاتی در پیرامون نماز
پست الکترونیک
تماس با مدیر
RSS
آخرین مطالب
جستجو
آرشیو مطالب
نویسندگان
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :


قالب وبلاگ

دانلود فیلم

سایت ساز رایگان

بهراد آنلاین

کلیپ موبایل

دانلود فیلم

نرم افزار موبایل

قائم پرس

دانلود نرم افزار